Білокуракинська селищна військова адміністрація
Сватівського району Луганської області

БІЛОКУРАКИНЕ. ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Селище міського типу Білокуракине – адміністративний, господарський та культурний центр Білокуракинського району, розташоване на півночі Луганської області. З обласним центром містом Луганськ селище з’єднане залізницею (151 км) та шоссейною дорогою (128 км).

Село Білокуракине було засноване у 1700 році князем Куракіним.

У грудні 1918 року в селі Білокуракине була організована Влада Рад робочих та селянських депутатів. Першим головою Ради був обраний Єфрем Миронович Вашура.

З 1922 по 1924 рр. головою сільської ради був Чорнуха Л.М., у 1923 утворено Білокуракинський район з районним центром Білокуракине.

У 1957 році село Білокуракине віднесене до категорії селища міського типу. Після того, як у червні 1957 року село Білокуракине було віднесене до категорії селища міського типу, в 1957 році сільська рада була перейменована в селищну раду.

У 1973 році в центрі селища Білокуракине на площі Горького зведено нову будівлю селищної ради. За минулі роки головами сільської, а пізніше — селищної ради обиралися Зеленський В.Я., Квашнін В.С., Похила Л.І., Терещенко І.Д.

З 1974 року – посаду голови Білокуракинської селищної ради займав Воропай А.Й., з 1980 року – Вітер І.Г., з 1983 року – Гапочка М.М., з 1986 року – Бушля В.М., до 1996 року – Гусік М.Г.

16.03.1996 року головою Білокуракинської селищної ради був обраний Сірик Сергій Іванович, який  працює на цій посаді і по нинішній час.

Загальна площа селища Білокуракине складає 13414,1 га, з них зайнято під забудовами - 488 га., сільгоспугідь — 11023,2167.

На території Білокуракинської селищної ради зареєстровано 8 фермерських господарств.

За станом на 01.01.2008 року в селищі проживає 7589 чоловік, з них 3476 жінок та 4113 чоловіків.

У смт. Білокуракине 53 вулиці та провулків, два квартали - «Перемога» та «Миру».

На території селищної ради 16 км шосейних доріг, 2 мости, 28750 км доріг з твердим покриттям. На околиці селища розміщено полігон твердих побутових відходів загальною площею 2,444 га.

У селищі Білокуракине діють дві загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів на 920 та 150 навчальних місць, у яких навчається всього 1056 дітей, два дитячі комбінати – «Сонечко» та «Берізка» на 162 місця та які відвідують 206 дітей. Функціонує Будинок творчості для дітей, школа мистецтв, а також розміщений та діє Районний будинок культури, сільські  клуби «Дружба» та «Світанок», районна та дитяча бібліотеки.

У центрі селища працює краєзнавчий музей. На території смт. Білокуракине діє парк для відпочинку жителів — Парк ім. Горького та Сквери ім. ВЛКСМ, ім. 60-річчя Перемоги, імені 70-річчя районної газети. У парку розміщений меморіальний комплекс воїнам Великої Вітчизняної війни, недавно введено в експлуатацію Алеї Героїв Радянського Союзу та Героїв Соціалістичної праці.

До послуг бажаючих зайнятися спортом у селищі Білокуракине діє спортивний комплекс «Здоров’я», Дитячо-юнацька спортивна школа.

На території Білокуракинської селищної ради розташований Будинок для громадян похилого віку, у якому знаходиться більше 38 громадян.

У районному центрі розташовані центральна районна лікарня на 165 ліжко-місць, п’ять аптек, Будинок побуту, а також ряд організацій, необхідних для нормальної життєдіяльності людей — районний Центр зайнятості населення, Пенсійний Фонд, Управління соціального захисту населення, район електричних мереж, територіальний центр одиноких та престарілих громадян, районний відділ земельних ресурсів тощо.

В селищі відкрито та функціонують 112 торгівельних точок, діє три ринка, які повністю задовольняють потреби населення в продуктах харчування та промислових товарах.  Є перукарні, фотоательє, пошив одягу, ремонт взуття, інше.

В центрі селища розташована редакція районної газети «Життя Білокуракинщини», таким чином жителі району мають можливість отримувати районну газету.

Для обслуговування житлового сектора за ініціативою Білокуракинської селищної ради створено 7 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Практично всі квартири в багатоповерхових будинках, організації селища переведені на індивідуальне опалення.

СТОРІНКИ ІСТОРІЇ БІЛОКУРАКИНЩИНИ

(хронографія)

1700 рік – засноване село Білокуракине князем Борисом Куракіним

1792 рік – побудована перша церква

1800 рік – у селі проживають 4447 чоловік

У 1830 році населення селища Білокуракине складало 8189 чоловік

1902 рік – в селі Білокуракине відкрита перша лікарня

У грудні 1918 році в Білокуракиному організована Влада Рад робочих та селянських депутатів. Першим головою обраний Єфрем Миронович Вашура

У 1923 році утворено Білокуракинський район

У 1932 році у селі повністю закінчено колективізацію бідняцьких та середняцьких господарств та створено 8 колгоспів

В кінці травня 1932 року у селі Білокуракине розпочато будівництво залізничної лінії Москва – Донбас

У 1940 році – у центрі села побудовано будинок культури

9 червня 1942 року – 19 січня 1943 року -  селище Білокуракине було під окупацією німецько – фашистських загарбників

У 1955 році – розпочате будівництво середньої школи, райунівермага

У 1957 році – село Білокуракине віднесене до категорії селища міського типу. Загальна площа селища – 13414,1 га.

У 1960 – 1964 рр. в центрі селища Білокуракине забудоване мікромістечко (нині квавртал Перемоги), бригадир В.І. Мацай, здано в експлуатацію диткомбінат, двоповерховий корпус лікарні на 60 ліжок, їдальня, двоповерхове приміщення готелю, меблевий магазин

У 1981 році розпочато будівництво житлового комплексу – кв. Миру (бригадир Г.М. Крупов).

У 1996 році  введено в експлуатацію спорткомплекс «Здоров'я»

У 2000 році відкрито музей в честь 300–річчя селища Білокуракине

У 2005 році відкрита Алея Слави Героїв Великої Вітчизняної війни та сквер на честь 60-річчя Перемоги