A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Білокуракинська громада
Луганська область, Білокуракинський район

Чи можлива приватизація земельної ділянки під квартирою наприклад в двоквартирному будинку із окремими виходами ?

Дата: 20.08.2020 10:35
Кількість переглядів: 129

Відповідно до норм Земельного кодексу громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара (стаття 121 Земельного кодексу України).

Нормами статті 120 Земельного кодексу закріплено принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій він розташований.

Статтею  382 Цивільного кодексу  надається визначення квартира як об'єкту права власності:

 

1. Квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання.

 

2. Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Таким чином, земельна ділянка надається для обслуговування житлового будинку (цілого) незалежно від кількості співвласників такого будинку. Разом з тим, якщо будинок розділено на окремі домоволодіння, приватизація земельної ділянки здійснюється вже окремо для кожного. При цьому, окреме домоволодіння повинно мати окрему адресу, наприклад: вул. Центральна, 1 та вул. Центральна 1а. Однак, якщо адреса одна – вул. Центральна 1, а поділ іде лише на квартири – кв. 1 та кв. 2, земельна ділянка передається у спільну сумісну або часткову власність. Окремо приватизувати частину земельної ділянки власником квартири неможливо

 

ВС зазначив, що нормами земельного законодавства не передбачено можливості передачі земельної ділянки, на якій розташований багатоквартирний жилий будинок, або її частини у власність чи користування окремим співвласникам.

Відповідну постанову по справі № 263/68/17 ВС прийняв 18.03.2019.

 

Із аналізу цільового призначення земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, та норм ст. 42 Земельного кодексу, випливає, що у разі приватизації квартир у такому будинку земельна ділянка, як така, що входить до житлового комплексу, може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування лише об'єднанню співвласників будинку у встановленому порядку.

 

У такому випадку ділянка належить співвласникам на праві спільної сумісної власності. Така ділянка разом із загальним майном і допоміжними приміщеннями є майном співвласників, які визначають порядок його використання.

 

За можливості виділення частини будинку в окремий об’єкт (з виділенням кожної частини в окреме домоволодіння) з присвоєнням окремої адреси, можливий і поділ земельної ділянки з виділенням відповідної її частини в окрему земельну ділянку.

 

У такому разі приватизація здійснюється вже окремо кожної земельної ділянки для кожного окремого домоволодіння. Кожен із колишніх співвласників будинку буде індивідуальним власником окремого будинку зі спільною стіною й окремою адресою, а отже, кожен зможе приватизувати по 0,15 га для будівництва й обслуговування свого будинку.

 

Білокуракинське бюро правової допомоги

  вул. Базарна, 13, смт.Білокуракино, 92200,

 (06462) 2-26-91

 Bilokurakynske@legalaid.kh.ua


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь