A A A K K K
для людей із порушенням зору
Білокуракинська громада
Луганська область, Сватівський район

Оголошення для населення!

Дата: 29.11.2019 09:41
Кількість переглядів: 561

На численні звернення споживачів природного газу надаємо  до інформації детальні роз’яснення про те, як та чому приводяться до стандартних умов спожиті обсяги  газу.

З жовтня 2019 року обсяги спожитого населенням Луганщини  природного газу приведені до стандартних умов.

Статтею 1 розділу I ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що природний газ це - суміш вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, що перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиск - 760 міліметрів ртутного стовпа і температура - 20 градусів за Цельсієм) і є товарною продукцією.

Стандартними умовами для постачання та розподілу газу в Україні є температура повітря +20 градусів за Цельсієм та абсолютний тиск 760 мм ртутного стовпа. Саме за таких умов визначається обсяг природного газу, як товарної продукції, відповідно до норм Кодексу ГТС, Кодексу ГРC, Закону України «Про ринок природного газу» та інших актів чинного законодавства.

Порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та оператором ГРМ, та з урахуванням вимог Кодексу ГРС (абзац перший пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу).

Для того, щоб приводити  обсяги спожитого газу до стандартних умов існують лічильники з термокоректорами. Але вони є досить дорогими, тому розповсюджені не всюди. Більшість лічильників, які встановлено у споживачів, рахують  обсяг газу в робочих умовах, які відрізняються від стандартних (без корекції температури та тиску). Тож для коригування  обсягів газу для побутових та промислових споживачів з урахуванням «температурної» різниці розроблені спеціальні коефіцієнти.

Обсяг газу, що пройшов через побутовий лічильник, залежить від температури середовища, в якому він перебуває. Як відомо, при нижчих температурах газ стискається, а при вищих – розширюється. Через такі фізичні властивості газу, спожиті обсяги, аби не допускати викривлення в обліку, мають бути приведені до стандартних умов. Відповідно до вимог Кодексу ГР таке приведення здійснюється за додатками спеціальної Методики, яка затверджена наказом Міністерства палива та енергетики № 116 від 26.02.2004 р. Нею визначено шість груп помісячних коефіцієнтів для коригування показань лічильника в залежності від регіону та місця розташування вузла обліку газу. Навіть відстань до лічильника від входу в приміщення має значення. Тому коефіцієнти можуть відрізнятись у споживачів з ідентичним обладнанням, що живуть в однакових будинках.

Для приведення до стандартних умов показання лічильника згідно методики множать на відповідний коефіцієнт, що коливається від 1,00 до 1,12 залежно від календарного місяця та місця розташування лічильника (зовні приміщення, в опалювальному/неопалювальному приміщенні, якою є відстань від входу газопроводу в приміщення до лічильника тощо).

За допомогою цих коефіцієнтів, будь-який побутовий споживач може самостійно визначити своє споживання газу в стандартних умовах за такою формулою:

V x K = Vc

(де V – об’єм газу, виміряний лічильником, м куб.;

K – коефіцієнт приведення розрахунку за газ до стандартних умов;

Vc - об’єм газу в стандартних умовах, м куб.).

Приведення до стандартних умов стосується усіх побутових споживачів, у яких встановлені лічильники без коректорів та створює рівні умови обліку газу.

Вимоги приведення спожитих кубометрів до стандартних умов містяться в Кодексі газотранспортної системи, Кодексі газорозподільних систем, типових договорах постачання та розподілу природного газу. Ці документи затверджені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Роз’яснення

щодо приведення газу до стандартних умов для побутових споживачів

            Температура зовнішнього середовища впливає на об’єм газу, який надходить до споживача по газопроводах в різні пори року. Він стискається взимку і розширюється влітку. Тому, щоб правильно порахувати обсяг спожитого газу, його потрібно приводити до єдиних для всіх, стандартних умов.

            Статтею 1 розділу I ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що природний газ це - суміш вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, що перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиск - 760 міліметрів ртутного стовпа і температура - 20 градусів за Цельсієм) і є товарною продукцією.

            Пунктом 3 глави 1 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494, передбачено, що фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (газорозподільна мережа) (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.

Об’єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом XV Кодексу ГРС.

            Порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та оператором ГРМ, та з урахуванням вимог Кодексу ГРС (абзац перший пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу).

За змістом пункту 6 частини першої статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор затверджує типові та схвалює примірні договори відповідно до закону.

На виконання зазначених вимог Кодексу та Закону Регулятором 30.09.2015 року прийнято Постанову № 2498 "Про затвердження типового договору розподілу природного газу".

Пункт 1.2 Типового договору розподілу природного газу чітко та однозначно визначає, що умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем.

Розділ V Договору містить в собі порядок обліку природного газу, що передається Споживачу.

Пункт 5.1 Договору визначає, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 5.2 Договору передбачено, що визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.

Регулятором (НКРЕКП) в пункті 5.3 Договору передбачено, що за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем.

Питання приведення обсягів спожитого природного газу до стандартних умов врегульовано розділом XV Кодексу ГРС, про що зазначено в абзаці другому пункту 3 глави 1 розділу IX Кодексу ГРС.

Так, пунктом 6 глави 1 розділу XV Кодексу ГРС, в свою чергу, визначено, що для проведення розрахунків по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, коефіцієнт приведення до стандартних умов (k) необхідно визначати за відповідними додатками до Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України № 116 від 26.02.2004 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.03.2004 року за № 346/8945 (Методика № 116).

            Відтак, нормами Кодексу та Типового договору, які затверджені Регулятором (НКРЕКП), встановлено обов`язок оператора ГРМ проводити розрахунки по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, шляхом приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу.

 

                               

                                        Додаток 1
                                      до пп. 5.1.1, 5.1.2
                                      Методики приведення об'єму
                                      природного газу
                                      до стандартних умов
                                      за показами побутових
                                      лічильників у разі
                                      відсутності приладів
                                      для вимірювання температури
                                      та тиску газу
 
                                 КОЕФІЦІЄНТИ КОРИГУВАННЯ
           показів побутових лічильників газу в разі розміщення лічильників

зовні приміщень на відстані від місця виходу газопроводу із землі до вхідного
штуцера лічильника, яка дорівнює або менше ніж 1,0 м, або в разі розміщення лічильника
в неопалюваному приміщенні


-----------------------------------------------------------------------------------------

| N | Область, місто  |                      Розрахунковий період                       |

|з/п|                 |-----------------------------------------------------------------|

|   |                 |                       Календарний місяць                  |Прим.|

|   |                 |-----------------------------------------------------------+-----|

|   |                 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 |     |

|---+-----------------+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+-----|

|14 |Луганська        |1,08|1,08|1,08|1,06|1,04|1,02|1,01|1,01|1,02|1,04|1,06|1,07|     |

|---+-----------------+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+-----|

 

 

 

 

 

 


 

                                      Додаток 2
                                      до п. 5.1.1 Методики...
                                      
                      КОЕФІЦІЄНТИ КОРИГУВАННЯ
            показів побутових лічильників газу в разі
        розміщення лічильників зовні приміщень на відстані
        від місця виходу газопроводу із землі до вхідного
             штуцера лічильника, яка більше ніж 1,0 м
 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

| N |  Область, місто |                      Розрахунковий період                       |

|з/п|                 |-----------------------------------------------------------------|

|   |                 |                       Календарний місяць                  |Прим.|

|   |                 |-----------------------------------------------------------+-----|

|   |                 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 |     |

|---+-----------------+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+-----|

|14 |Луганська        |1,12|1,11|1,09|1,05|1,02|1,01|1,00|1,01|1,03|1,06|1,08|1,10|     |

|---+-----------------+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+-----|

 

                                      Додаток 3
                                      до п. 5.1.3 Методики...
                                     

 

                     КОЕФІЦІЄНТИ КОРИГУВАННЯ
            показів побутових лічильників газу в разі
          розміщення лічильника в опалюваному приміщенні
             на відстані від місця входу газопроводу
           в приміщення до вхідного штуцера лічильника,
                 яка дорівнює або менше ніж 0,5 м
 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

| N |  Область, місто |                        Розрахунковий період                     |

|з/п|                 |-----------------------------------------------------------------|

|   |                 |                         Календарний місяць                |Прим.|

|   |                 |-----------------------------------------------------------+-----|

|   |                 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 |     |

|---+-----------------+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+-----|

|14 |Луганська        |1,05|1,05|1,04|1,02|1,02|1,01|1,00|1,00|1,02|1,02|1,04|1,04|     |

|---+-----------------+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+-----|


 

                                      Додаток 5
                                      до пп. 5.1.3, 5.1.4
                                      Методики ...
 

 

                     КОЕФІЦІЄНТИ КОРИГУВАННЯ
       показів побутових лічильників газу в разі розміщення
         лічильника в опалюваному приміщенні на відстані
       від місця входу газопроводу в приміщення до вхідного
            штуцера лічильника, яка більше ніж 1,5 м,
          або в разі розміщення лічильника в опалюваному
           приміщенні, вхід газопроводу в яке виконано
                    із опалюваного приміщення
 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

| N |  Область, місто |                     Розрахунковий період                        |

|з/п|                 |-----------------------------------------------------------------|

|   |                 |                      Календарний місяць                   |Прим.|

|   |                 |-----------------------------------------------------------+-----|

|   |                 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 |     |

|---+-----------------+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+-----|

|14 |Луганська        |1,03|1,03|1,03|1,02|1,02|1,01|1,00|1,00|1,02|1,02|1,03|1,03|     |

|---+-----------------+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+-----|

 
 

 

                                      Додаток 6
                                      до п. 5.1.5
                                      Методики...

 

                     КОЕФІЦІЄНТИ КОРИГУВАННЯ
         показів побутових лічильників газу з елементами
                    температурної компенсації
 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

| N |  Область, місто |                             Розрахунковий період                            |

|з/п|                 |-----------------------------------------------------------------------------|

|   |                 |                           Календарний місяць                          |Прим.|

|   |                 |-----------------------------------------------------------------------+-----|

|   |                 |  01 | 02  | 03  | 04  | 05  | 06  | 07  | 08  | 09  | 10  | 11  | 12  |     |

|---+-----------------+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----|

|14 |Луганська        |1,016|1,016|1,015|1,011|1,010|1,008|1,007|1,009|1,012|1,016|1,015|1,014|     |

|---+-----------------+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----+-----|

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь